Get Adobe Flash player

MAREK WOLNY PIĄTY W TOKIO!

Znakomite V miejsce wywalczył zawodnik TKS-u „Karate” Marek Wolny (20 lat) na rozegranych w dniach 19-20 października w tokijskiej hali Metropolitan Gymnasium Tokio 45-tych Otwartych Mi-strzostwach Japonii Karate Kyokushin/ Shinkyokushin.

Zawody z udziałem 107 wyselekcjonowanych zawodników odbywały się w jednej, zwanej królewską kategorii otwartej (bez podziału na wagi).

W Mistrzostwach oprócz najlepszych Japończyków wystartowało 2 reprezentantów Polski, 3 Kazachów, 2 Australijczyków i 2 Hiszpanów.

Marek Wolny od początku prezentował znakomitą dyspozycję. W pierwszej rundzie eliminacji zwyciężył Masato Chikazawę, a drugiej Harunobu Tamurę, obydwie walki rozstrzygając zdecydowanie na swoją korzyść już po pierwszej 2 minutowej rundzie. W 1/16 finału przeciwnikiem naszego zawodnika był jeden z faworytów Mistrzostw, bardzo utytułowany były Mistrz Japonii w kategorii ciężkiej, czwarty zawodnik poprzednich Mistrzostw Open, rozstawiony z numerem trzecim Kenta Mori. Walka od samego początku niespodziewanie przebiegała pod dyktando naszego zawodnika, który przypuścił zdecydowany szturm. Japończyk tylko momentami próbował stawiać opór, jednak przewaga zawodnika TKS-u nie podległa dyskusji i pięciu japońskich (!) sędziów wskazało jego zwycięstwo już po pierwszej rundzie! Była to jedna z największych niespodzianek Mistrzostw.

W walce o ćwierćfi-nał Marek Wolny zmierzył się z kolejnym Japończykiem Shinji Sakamoto, który niespodziewanie pokonał aktualnego mistrza Japonii w kategorii do 80 kg – Kensuke Tsuji. Walka z Sakamoto była najtrudniejszą z dotychczasowych. Japończyk stawiał duży opór, jednak pod koniec walki nasz zawodnik uzyskał niewielką przewagę, a Japończyk dodatkowa za faule otrzymał karę genten. Sędziowie znowu po pierwszej rundzie jednogłośnie wskazali na Marka Wolnego jako zwycięzcę tego pojedynku. Przeciwnikiem ćwierćfinałowym zawodnika TKS-u był aktualny Mistrz Japonii w kategorii ciężkiej Kenbu Iriki.

Początkowo walka miała bardzo wyrównany przebieg, jednak w środkowym jej fragmencie Japończyk uzyskał niewielką przewagę i potrafił ją utrzymać do końca walki. Jeden sędzia wskazał remis, pozostali czterej na Iriki. Ostatecznie Marek Wolny został sklasyfikowany na piątym miejscu (klasyfikację miejsc 5-8 ustala się na podstawie wagi i testu łamania desek tameshiwari). Awans do czołowej ósemki otwartych Mistrzostw Japonii udał się w historii dotychczas tylko jednemu zawodnikowi – Krzysztofowi Habraszce (także z TKS-u „Karate”), który w 2006 roku wywalczył czwarte miejsce.

Drugi z reprezentantów Polski Maciej Mazur z Warszawy także zaprezentował się znakomicie i po zwycięstwach z Masayuki Suzuki oraz Toshihiro Kanamori awansował do czołowej szesnastki Mistrzostw, gdzie po bardzo wyrównanej walce uległ późniejszemu Mistrzowi Kosei Ochiai. Bogdan Lubos /trener/: Już zakwalifikowanie do startu w tych zawodach jest sukcesem. Mistrzostwa Japonii są zdaniem wielu imprezą trudniejszą nawet od Mistrzostw Świata. Lecąc do Japonii liczyłem na zwycięstwo Marka w pierwszej i drugiej walce. Trudno było jednak liczyć na wygraną przy japońskich sędziach z utytułowanym Kenta Mori, który był jednym z kandydatów do końcowego tryumfu. Taktyka na tą walkę była prosta, Marek miał ostro zaatakować od początku i tak też zrobił, nie przestraszył się faworyta i wygrał bardzo wyraźnie robiąc duże wrażenie na Japończykach.

Miejsce w czołowej ósemce Mistrzostw Japonii po dwóch medalach Mistrzostw Europy Seniorów pokazują, że bardzo realna staje się walka o czołowe miejsca na Mistrzostwach Świata, które za 2 lata odbędą się również w Tokio. Bardzo miłe było to, że na bankiecie po Mistrzostwach wszyscy japońscy mistrzowie podchodzili do nas i gratulowali Markowi świetnych walk.

KOBIETY
MĘŻCZYŹNI

Wyniki - Mężczyźni

1. Kosei Ochiai
2. Daiki Kato
3. Kenbu Iriki
4. Yuji Shimamoto
5. Marek Wolny POLSKA
6. Tatsuya Hasegawa
7. Syunsaku Kawase
8. Yuki Maeda

Wyniki - Kobiety
1. Nene Mizuno
2. Sayaka Kato
3. Nicole Bigler
4. Yui Kikukawa
Galeria zdjęć

Filmy

Organizacje

 

 

Odwiedź nas na facebooku

 

Kontakt

Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai
Adres:
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 17/48, 01-595 Warszawa

Adres do korespondencji:
ul. Niemodlinska 16/1 45-760 Opole

NIP 118 207 84 73
KRS 0000394751

 

Nr rachunku bankowego:

66 1090 1014 0000 0001 1728 1542

 

Remigiusz Karpiński - Prezes i Country Representative:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wojciech Radziewicz - Sekretarz Generalny:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Paweł Orysiak - Administrator:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Aleksandra Bukowa - dyrektor biura:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

facebook