Get Adobe Flash player

Sentencje Masutatsu Oyamy

Wszystko co codziennie robisz jest odzwierciedleniem treningu, realizowaniem Drogi, Drogi Karate. Poddawanie siebie trudom treningów ma na celu pokonanie siebie i wytworzenie niewzruszonego ducha, a nie tylko siły fizycznej Mas Oyama.

Trzy Jakości i Cztery Zdolności i ich związek z kolorami Istnieją trzy kolory podstawowe, które zmieszane w różnych proporcjach tworzą wszystkie inne kolory. Te kolory, czerwony, żółty i niebieski mają ścisły związek z Trzema Jakościami (Tamas, Rajas, Sattwa). Z pierwszą, trzecią i piątą czakrą, czyli z ciałem, umysłem i duchem. Pierwszym kolorem mającym związek z Czterema Zdolnościami jest czerwony, najbardziej fizyczny z kolorów. Kolor ten symbolizuje podstawę kręgosłupa. Kolejnymi kolorami nawiązującymi do Czterech Zdolności jest mieszanka czerwonego i żółtego(Tamas/Rajas) czyli pomarańczowy. Niebieski pas nawiązuje właśnie do tej Zdolności. Jest to także nawiązanie do kości krzyżowej. Kiedy ktoś prowadzi wewnętrzny dialog próbując dojść do porozumienia z instynktami które zatracają człowieka (Artha), poznać naturę dyscypliny i samokontroli (Dharma), jego świadomość skupia się na drugiej czakrze umiejscowionej poniżej lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest to ośrodek Ognia, centrum aktywności, centrum decyzji gdzie rozstrzyga się czy karate całkowicie przepełni nasze życie. Po żółtym pasie następuje okres, kiedy karateka poświęca się treningom bardziej niż kiedykolwiek i kiedy postępy nie przychodzą już tak łatwo. Dharma, trzecia z Czterech Zdolności nawiązuje do czakry znajdującej się w okolicy odcinka piersiowego, jest ona symbolizowana przez mieszankę żółtego i niebieskiego, czyli kolor zielony.

Tutaj uczeń kieruje się swoją wolą. Jest to niełatwe zadanie. Należy porzucić zachowania charakterystyczne dla drugiej Zdolności Arthy i stać się odpowiedzialnym za samodyscyplinę i samokontrolę na poziomie zielonego pasa. Podjęcie takiej decyzji jest bardzo ważnym momentem w rozwoju człowieka. Przedtem jednostka jadła, spała, rozmnażała się i walczyła w obronie własnej jak każde inne zwierzę. To, co pozwala nam zachowywać się inaczej od zwierząt to samodyscyplina i potrzeba szukania sensu życia. Jest to właśnie przyczyna wyraźnej granicy pomiędzy żółtym a zielonym pasem. Jest to moment, kiedy uczeń przestaje być początkującym karateka. Jest to bardzo duży krok. Jest to powód, dlaczego widzimy tak mało osób próbujących rozwinąć samokontrolę. Gdyby to było takie łatwe dojo nie byłoby wypełnione po brzegi każdego wieczora. Ten wspaniały zamiennik ignorancji jest wyraźnie za prosty. Jak często ludzie przestają trenować z najprostszych przyczyn. Bardzo łatwo zrezygnować z treningu, ponieważ wydaje się nam za ciężki. Gdzie więc tkwi błąd? Rzeczy nie są zawsze takie, jakie nam się wydają. Jak mówi Tao Te Ching: Droga, która jest jasna wydaję się ciemna. Droga, która prowadzi do przodu wydaję się prowadzić w tył. Droga, która jest prosta wydaje się nierówna. Ostatnia z Czterech Zdolności to Moksha, symbolizuje ją kolor ciemny niebieski. Kiedy uwaga skupia się na tym punkcie, człowiek prowadzony jest przez Ducha, który jest wszystkowiedzącym przewodnikiem. Kolor ten symbolizuje oświecenie i doskonałość. W karate ten kolor jest najbliższy czarnemu. Jeśli by się przyjrzeć z bliska czarnemu pasowi, można dostrzec, że jest to bardzo ciemny odcień niebieskiego. Kiedy czarna farba płowieje przybiera delikatny odcień niebieskiego. Istotną sprawą, jeżeli chodzi o trening jest zapamiętanie, że najważniejszym i niezbędnym składnikiem treningu jest właśnie trening. Kiedy twoi przyjaciele marnują czas na nieważnych szaleństwach, ty skoncentruj się na swoim treningu. Kiedy pojawią się jakiekolwiek pytania do których chciałbyś znać odpowiedzi trening zapewni ci podpowiedź. 

Te następujące wskazówki zaczerpnięte zostały Karate-do: My Way of Life autorstwa Gichin Funakoshi:

1. Podczas treningu musisz być śmiertelnie poważny. Kiedy to mówię mam na myśli że przez cały czas powinieneś być rozsądnie uważny. Oznacza to, że twój przeciwnik powinien być nieustannie obecny w twoich myślach, kiedy siadasz, wstajesz, chodzisz czy kiedy podnosisz ramiona. Możesz trenować bardzo długo, ale jeśli będziesz ruszał rękoma, nogami i podskakiwał jak marionetka, nauka karate nie będzie się niczym różniła od nauki tańca. Nigdy nie dotrzesz do sedna sprawy, nie zrozumiesz kwintesencji karate-do. Bycie śmiertelnie poważnym jest nie tylko konieczne dla tych, którzy podążają Karate-do, ale także dla każdego w jego codziennym życiu, ponieważ życie jest jedną wielką walką o przetrwanie. Jeśli ktoś sądzi, że po porażce przyjdzie kolejna szansa nigdy nie osiągnie w życiu większego sukcesu.

2. Trenuj wkładając w to całe swoje serce i duszę nie przejmując się zbytnio o teorię. Za często człowiek, któremu brakuje niezbędnych wartości w nią właśnie ucieka. Treningu nie można wykonać słowami, ale ciałem. Inni opanowali kata, które ty ćwiczysz. Dlaczego ty nie możesz tego dokonać? Czy coś jest z tobą nie tak? Te pytania musisz skierować do samego siebie, później musisz trenować aż padniesz z wyczerpania, następnie powtarzaj wszystko od początku. To, czego nauczyłeś się słuchając innych zapominasz bardzo szybko, to czego nauczyłeś się całym swoim ciałem zapamiętasz do końca życia.

3. Nie bądź zadufany w sobie i unikaj i dogmatyzmów. Człowiek, który się przechwala nigdy nie zasłuży sobie na prawdziwy szacunek. W karate to zwykle początkujący przechwalają się lub popisują. Postępując tak jednak plamią nie tylko swój honor, ale także sztuki jaką wybrali.

4. Staraj się widzieć siebie takiego jakim jesteś, zawsze dopatruj się dobra w uczynkach innych. Każdy z nas ma swoje wady i zalety. Staraj się naśladować dobre rzeczy, które dostrzegasz u innych i unikać tych złych. 5. Przestrzegaj zasad moralnych w twoim codziennym życiu, czy to publicznie czy prywatnie. Jest to reguła, która wymaga najdokładniejszego przestrzegania... Często powtarzam moim młodszym kolegom, że nikt nie jest wstanie osiągnąć doskonałości w Karate-do dopóki nie uzmysłowi sobie, że jest ważniejsza od wszystkiego innego. Jest wiarą, drogą życia.

Galeria zdjęć

Filmy

Organizacje

 

 

Odwiedź nas na facebooku

 

Kontakt

Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai
Adres:
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 17/48, 01-595 Warszawa

Adres do korespondencji:
ul. Niemodlinska 16/1 45-760 Opole

NIP 118 207 84 73
KRS 0000394751

 

Nr rachunku bankowego:

66 1090 1014 0000 0001 1728 1542

 

Remigiusz Karpiński - Prezes i Country Representative:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wojciech Radziewicz - Sekretarz Generalny:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Paweł Orysiak - Administrator:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Aleksandra Bukowa - dyrektor biura:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

facebook